• 0532 545 50 70
  • doganerinsaat@gmail.com
  • Sultangazi / İSTANBUL
Genel
Yapı Ruhsat

Yapı Ruhsat

Yapı Ruhsat

Yapı ruhsat yapılar için mutlaka çıkarılması gereken en önemli belgedir. Ülkemiz genelinden herhangi bir yapının sorunsuz bir şekilde inşaat edilebilmesi açısından mutlaka yasal kapsamda gerekli izinlerin alınması gerekiyor. Bu nedenle yapı ruhsat belgesi önem arz ediyor, bu belge alınmadan inşaat edilen yapıların yasal kapsamda suç dâhilinde yer alması söz konusudur.

Bu durumda ilgili yapının aynı şekilde yasalar dâhilinde devam eden inşaatı durdurulabilir veya yapının tamamlanması durumunda yeniden yıkım işlemi gerçekleştirilebilir. 3194 sayılı kanun maddesi gereğince yapıların inşaat işlemi öncesinde ilgili birimler üzerinden bu yasal belgeyi alması zorunludur.

Yapı Ruhsatı Öncesinde Hangi İşlemler Gerçekleştirilir?

81 ilimiz üzerinden yapı ruhsat öncesinden bazı işlemlerin yapılması gerekiyor. Yapı izni kapsamında yapı sahiplerinin ya da vekil olarak tayin ettiği bireylerin bağlı bulunduğu il veya ilçede yer alan Belediye üzerinden Tapu ve Kadastro Merkezinden imar durumunu gösterir evrak olmalı. Aynı zamanda çapın ve yol kotu tutanak belgesi ile ilgili parselin kotuna göre pis su kanal bağlantısının hangi noktada uygulanabileceğini gösteren yasal evrakın mutlaka alınması gerekiyor. Yapı ruhsat alma işlemi ayrıca geçmiş yıllara oranla bugün daha kolay bir şekilde gerçekleştiriliyor. Kurumların resmi web sitesi üzerinden de bu belge dakikalar içerisinde temin edilebilir.

Yapı Ruhsatı Alma Ve Başvuru Yapma

Karmaşık bir belge olmayan yapı ruhsat belgesi alınması için ilk olarak ilgili yapının sahibi veya vekil olarak belirtilen birey veya bireyler tarafından başvuru yapılmalıdır. İmar Yasası dahilinde henüz inşaat halinde bulunan yapıların tamamlanabilmesi açısından ilk olarak ilgili resmi kurumlar üzerinden yapı ruhsat belgesinin temin edilmesi gerekiyor.

Bu kapsamda ilk olarak izin belgesi alınarak sonraki aşamada bağlı bulunulan Valiliklerden, Belediyelerden veya Tapu Ve Kadastro Müdürlüğü üzerinden yapı ruhsat belgesi alınabilir. Belirlenen kaçak inşaat yapıların tamamlanmadan önce bu belgenin alınması yapının yıkım riskine karşı alınabilecek en önemli önlemdir. Nitekim ülkemizde pek çok kaçak inşaatlarda yapı ruhsat belgesi alınmamasına bağlı olarak yapının yıkıma maruz kalması söz konusudur.

Yapı Ruhsatı Ne Kadar Zamanda Çıkar?

Yapı ruhsat belgesi ilgili kurumların yoğunluğuna göre başvuru süresinden itibaren en geç 1 ay içerisinde çıkartılır. Bu süreç ayrıca bazen daha da kısalabiliyor. Ancak ortalama olarak 1 ay gibi bir zaman dilimi alabiliyor. Profesyonel anlamda bu belgenin çıkartılmasında +90(0532) 545 50 70 numarasını arayabilirsiniz.

3 thoughts on “Yapı Ruhsat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button