• 0532 545 50 70
  • doganerinsaat@gmail.com
  • Sultangazi / İSTANBUL
Genel
Kolon Güçlendirme Fiyatları

Kolon Güçlendirme Fiyatları

Kolon Güçlendirme Fiyatları

Kolonlar bir yapının ana gövdesi hatta ana taşıyıcısı olarak isimlendirilir. Ülkemizde tarihi yerler, eski yapıtların kolonları oldukça hassastır. Hasarlı bölge ne kadar güçlendirilirse o kadar bina sağlam olur. Kolonların güçlendirilmesi mantolama ile yapılır. Kolona güçlendirme yapıldığı takdirde zayıf bölüm ve hasarlı kolon etkisiz hale getirilerek, dayanıklı hal kazanır.

Kolon güçlendirme fiyatları binanın durumuna, genişliğine ve metrekaresine göre değişkenlik gösterir. Güçlendirme projesinde bulunan kolon güçlendirilmesi profesyonel olarak yapılır. Kolon güçlendirilmesinin detayları titizlikle yapılmalıdır. Zarar görmüş ve hasar kaybı yaşayan kolonlara mantolama yapıldığı zaman kolonda güçlendirilme yapılır. Yani bina daha sağlamlaştırılmış olur. Kolon güçlendirme fiyatları firmadan firmaya değişebilir.

Kolon Güçlendirme Çeşitleri

Kolon güçlendirme çeşitleri hasarlı yapıtın kolonlarına göre değişebilir. Betonarme ve çelik manto olarak ikiye ayrılır.

-Betonarme manto: Betonun iç kısmında boy donatı etkiyesi vardır. Bu boy donatı etriyesi kolonun olduğu alanı komple kaplayan bir sistemdir. Örnek verecek olursak, 70*70 bir kolon bulunuyorsa ve hasar kaybı yaşadığını varsalım. Kolonun boyutu 70*70 boyutundan büyük olursa mantolama gerçekleşmiş olur.

-Çelik manto: Çelik mantolama betonarmeye göre maliyeti daha yüksektir. Hatta yapımı da oldukça zordur. Çelik mantolama yapılırken moment aktarımı yapılır. Kolon köşe kısımlarına çelik bir korniyer kaynakla birleştirilir. Çelik mantolama da betonarme mantolama gibi dayanıklıdır. Kolon güçlendirme fiyatları çeşitlerine göre değişkendir.

Kolon Güçlendirme Neden Tercih Edilir?

Geçmişten günümüze binalar sağlam gözükse de içten görünmeyen kısımları belirli zaman sonra dayanıklılık derecesini yitirebiliyor. Beton malzemeli kolonların sağlamlaştırılması, kolonun gövde kısmını daha sağlam taşıyacağı anlamına gelir. Eski yapı ve yeni yapı kolonlar arasında ki fark malzemenin farklı kullanılmasıdır. Bu doğrultuda program hazırlanır. Yapılan araştırmaya göre Türkiye’de bulunan fay hattı yapılara zarar veriyor.

En önemlisi de kolonlarda ki hassasiyetlik gündeme geliyor. Bunun için binalara kolon güçlendirilmesi yapılması avantaj sağlamış olur. Binaya verim sağlayarak daha fazla dayanıklı olması sağlar. Kolonlar binanın her şeyidir. Binayı gövde olarak düşünürsek kolonlar gövdeyi taşıma görevini üstlenir. Kolon güçlendirmesinin tercih dilme nedeni binanın daha sağlam olması ve uzun yıllar kullanışlı bir kazanmasının sağlanmasıdır.

Kolon güçlendirme fiyatları kolon sayısına göre ve binanın genel durumuna göre değişir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button