• 0532 545 50 70
  • doganerinsaat@gmail.com
  • Sultangazi / İSTANBUL

Bina Güçlendirme

Bina Güçlendirme

Eski binalar hiç umulmadık zamanda yıkılabiliyor. En korkutucusu da hiç umulmadık zamanda yıkılan binanın altında bir canlının bulunmasıdır. Ne yazık ki bu gibi olaylar tüm dünya’da olduğu gibi ülkemizde de oluyor. Bu gibi durumların olmaması için bina güçlendirme yapılmalıdır. İstanbul’da bulunan evlerin çoğu eski yapılardan oluşuyor.

Özellikle Rumlardan kalma binalar dayanıklı olsa da belirli zaman sonra hasar kaybı yaşıyor. Kolonlarının eskimesi ve dökülmesi binanın sağlamlık derecesini en aza indirmesini sağlar. Bina güçlendirmesi ülkemizde oldukça fazla yapılıyor. Bu sayede binaların gelecek nesillere sağlam ve güçlü olarak teslim edilmesinde başrol oynar.

Bina Güçlendirilmesi Neden Tercih Edilir?

Herhangi bir nedenden dolayı binanın başta kolonlar olmak üzere, kirişleri, duvarları hatta temelleri hasar görmüş olabilir. Bu gibi durumlarda bina güçlendirme işlemi yapılır. Bu kolay görünse de oldukça zahmet verici bir iştir. İşçiliği profesyonel olarak yapılır. Bina güçlendirmesi özellikle binanın yaşına bağlı olarak yapılır. Yaşlı binalarda çürüme meydana gelebiliyor. Hasar gören yaşlı binaların güçlendirilme çalışması titizlik ile yapılır. Profesyonel olarak özel bir çalışma sistemi içerisinde bina güçlendirilmesi yapılmalıdır. Binanın sağlam olması onun uzun ömürlü bir yaşam alanının oluşmasında önemli bir etkendir.

Bina Güçlendirilmesi Nasıl Yapılır?

Bina güçlendirilmesi işleminin yapılması için bazı hususlar gerekir. İlk Olarak binanın yaşı, özellikler ve yapısı belirlenerek projesi çizilir. Daha sonra binanın beton örneği(numunesi) alınarak demir donatıları alınır. Daha sonra bir takım testler yapılır. Örnek verecek olursak, binanın deprenme dayanıklı olup olmadığı tespit edilir. Bu uzman bir ekip sayesinde gerçekleştirilir.

Bina güçlendirme işlemi hasarsız bir yapı hazırlamak için olur. Bu işlem kolay gözükse de oldukça tecrübeli ve bilgi gerektiren bir iştir. Yapılan araştırmaya göre ülkemizde bina güçlendirme işlemini bilinçsiz yapan kişiler binanın yıkılmasına neden oluyor. Bina güçlendirme profesyonelce yapılmalıdır. Titizlik ile çalışan ve bu alanda uzman bir ekip tercih edilmesi avantaj sağlar.

Bina güçlendirme işlemleri kanat ekleme, kolon sağlamlaştırma (mantoloma), çelik mantoloma, betonarme mantoloma, epoksi enjeksiyonu gibi uygulamalar yapılarak bina güçlendirilmesi yapılır. Özellikle eski binalar bu yöntem ile uzun yıllar sıfır gibi kullanılır. Depreme dayanıklılık derecesi artmış olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button