• 0532 545 50 70
  • doganerinsaat@gmail.com
  • Sultangazi / İSTANBUL

Bina Güçlendirilmesi

Bina Güçlendirilmesi

Binalar geçmişten günümüze eski ya da yeni olarak iki gruba ayrılır. Hele ki tarihi yerlerde yüzlerce yıllık binalar bulunur. Tarihi eser olarak isimlendirilen binalar bakımsızlık nedeniyle zaman içerisinde çökebiliyor. Bu ne yazık ki çeşitli kazaların ve hayat kaybının yaşamasını sağlıyor.

Özellikle depreme dayanıklı binaların bulunması kafalarda acaba benim binam ne kadar dayanıklı? Acaba çöker mi? gibi birçok soru işaretini de birlikte getiriyor.  Binanın yapısını oluşturan en önemli şeyi nedir diye soracak olursak elbette hepimiz kolonlarıdır deriz. Bina güçlendirilmesi yapılırken binanın kolonları güçlendirilir. Bu sayede bina daha sağlam bir hal kazanmış olur.

Bina Güçlendirilmesi Neden Tercih Edilir?

Binaların kat sayısı ne kadar fazla ise bina ile o kadar özen gösterilerek inşa edilmelidir. Fakat günümüzde bazı durumlarda binalar zaman içerisinde hassaslaşabiliyor. Bunun nedeni inşa halinde bina eksik malzeme kullanımı ve ucuz, kalitesiz malzeme kullanılmasıdır. Bu gibi durumlarda zaman içerisinde binada depremden oynama, kolonların çatlaması gibi birçok problem olabiliyor.

Marmara bölgesi deprem bölgesi olduğundan dolayı binaların bakımının yapılması oldukça önemlidir. Özellikle bina güçlendirilmesi yapılan binaların daha sağlam olduğunu söylemek mümkündür. Binaların zarar görmüş kısımları iç ve dış cephe, kolonları, merdiven kısımları gibi birçok yerlerinin bakımının yapılması dayanıklılık derecesinin artmasına neden olur. Bina güçlendirilmesi ülkemizde profesyonel olarak yapılıyor.

Bina Güçlendirilmesi Nasıl Yapılır?

Binalar eski yapılardan oluşabilir. Eskiden kullanılan malzemeler oldukça dayanıklıdır. Fakat belirli bir zaman sonra binanın dökülmesine neden olabilir. En önemlisi binanın kolonlarının çatlaması, dökülmesi o binanın sağlamlık derecesinin inmesine neden olur. Ülkemizde deprem gibi doğal afetin bulunması, binaların sağlamlık derecesinin artırılmasının ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Bina ne kadar güçlü olur o kadar sağlam olur.

Deprem gibi doğal afetin bir nebzede önüne geçilmiş olur. Japonya da binaların tamamı güçlendirildiği için 7,0 üzeri depreme karşı binalarda herhangi bir yıkılma söz konusunun olmadığını bizlere gösteriyor. Deprem ölmez bina öldürür söz gerçekten doğru bir sözdür. Bina güçlendirilmesi yaptırarak binaların sağlamlığını artırabilirsiniz. Bina güçlendirilmesi profesyonel olarak yapılıyor.

Bina güçlendirilmesi tercih etmek için tek yapmanız gereken 0532545 70 70 numarayı arayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button