• 0532 545 50 70
  • doganerinsaat@gmail.com
  • Sultangazi / İSTANBUL

Hafriyat Firmaları

Hafriyat Firmaları

Hafriyatın kazı yapılan işlerin türüme verilen isimdir. Kazı yapıldıktan sonra kazı yapılan yerden çıkan toprak, demir, moloz taşlar vb. gibi malzemelerin bir depolama alanına dökülme işleminin yapılmasıdır. Kazı insan gücü ve makine gücü ile yapılır. Özellikle geçmişten günümüze kazma, kürek aletleri ile yapılıyor.

Günümüzde ise özel bir makine sistemi sayesinde kolayca yapılıyor. Hafriyat makineleri olarak isimlendirilen ekskavatör, loder ve greyder gibi iş makineleri kullanılıyor. Hafriyat firmaları kazı işini profesyonel olarak yapıyor. Kullandıkları iş makineleri birbirinden farklı özelliklere sahiptir. Hafriyat firmaları son dönemde oldukça büyük işlerde olağanüstü performans ortaya koydu. Özellikle maden kazı alanlarında hafriyat firmaları oldukça önemlidir.

Hafriyat Firmaları Neden Tercih Edilir?

Belli bir toprak alan üzerindeki fazlalığın kazınıp oradan alınmasını hafriyat araçları sağlar. Hafriyat firmalarının tercih edilmesinde ki nedeni profesyonel olarak istenilen derinliğe inilerek, üzerinde ki toprağın atılmasını sağlanmasıdır diyebiliriz. Bu işi kazma, kürek gibi insan gücü ile yapılması neredeyse olanaksızdır.

Fakat Hafriyat firmaları yapılması gereken kazı ve çıkan toprak, moloz gibi atıkları kısa sürede alarak istenilen seviyeye ulaşmasını sağlar. Hafriyat firması işi istenilen seviyede ve belirlenen zamanda teslim eder. Büyük şehirlerde ki metro kazıları, AVM yapım inşaatları gibi işleri hafriyat firmaları yapıyor. Hafriyat firmaları uygun zeminin hazırlanmasını sağlar. Özel farklı projeler için uygun bir iş çıkarır.

Hafriyat Firmalarının Çalışma Sistemi

Hafriyat firmaları proje doğrultusunda çalışma sistemi oluşturur. İşin niteliğine göre hafriyat makinesi kullanılır. Hafriyat makineleri farklı özeliklere sahip araçlardır.  Hafriyat firmaları şu şekilde çalışır.

  • Toprağın istenilen bir derinliğe kadar kazılmasını sağlar
  • Kazımı biten toprak kamyon ya da istenilen bir alana taşınır
  • Toprak kazım işi ve toprağın alınması bitince hedeflenen kanal açılır
  • Gereksiz moloz taşları ve çöğ birikintileri hatta işe yaramayan ne varsa kaldırılarak atılır

Hafriyat firmalarının kullandığı araçlar buldozer, skreyper, damperli kamyon, dozer ve yük taşıyıcı olarak sıralayabiliriz. Hafriyat firmaları bu araçları kullanan operatörleri dikkatli şekilde seçer. Gerekli kritere sahip olan hafriyat operatöre gerekli eğitim verilir. Hafriyat firmaları küçük ya da büyük çaplı proje bazında çalışır. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button